Zasada dźwigni Archimedesa głosi, że jeżeli na dźwigni umieścimy dwa przedmioty tak, że będą one w równowadze, to ciężary tych przedmiotów są odwrotnie proporcjonalne do ich odległości od punktu podparcia dźwigni. width="400" height="249" border="0" alt="""/zdjecia/zadanie_otwarte/szkola_srednia/funkcja_wykladnicza/242_tresc_zadania_4.png" /> a) W jakim miejscu należy ustawić punkt podparcia dźwigni o długości 80 cm, tak aby dwa odważniki o masie 3 kg oraz 2 kg umieszczone na końcach dźwigni pozostały w równowadze? b) Jak długa musiałaby być dźwignia, aby te same odważniki pozostały w równowadze, gdy punkt podparcia znajdowałby się w odległości 60 cm od lżejszego odważnika?

Zadanie 242

Ekspresowy Kurs Maturalny z matematyki

Zdajesz matematykę bo musisz? Przygotuj się do matury nawet w 7 dni! Zapisz się dzisiaj
Premium
Drukuj

Zasada dźwigni Archimedesa głosi, że jeżeli na dźwigni umieścimy dwa przedmioty tak, że będą one w równowadze, to ciężary tych przedmiotów są odwrotnie proporcjonalne do ich odległości od punktu podparcia dźwigni.

 

 

a) W jakim miejscu należy ustawić punkt podparcia dźwigni o długości 80\ cm, tak aby dwa odważniki o masie 3\ kg oraz 2\ kg umieszczone na końcach dźwigni pozostały w równowadze?

b) Jak długa musiałaby być dźwignia, aby te same odważniki pozostały w równowadze, gdy punkt podparcia znajdowałby się w odległości 60\ cm od lżejszego odważnika?

Rozwiązanie jest dostępne dla zalogowanych uzytkowników posiadających konto premium

2 komentarze

  1. Gracz1 20130105200003 thumb
    Gracz1 19.02.2013 18:27

    Strasznie zawiła treść zadania: b) "te same ciężarki" można zrozumieć jako dwa ciężarki tej samej wagi i obliczać że 1=d2/d1 , czyli 1=60/d1, itd. LEPIEJ JEST NAPISAĆ: "te same odważniki co w podpunkcie a)". ... Pozdrawiam Gracz1 ;)

  2. Default avatar
    michal_m163 06.03.2013 13:07

    zmieniasz treść zadania, tam pisze ''te same odważniki'' a skoro ""te same"" to nie ""takie same"" są one te same co ostatnio.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować aby dodać komentarz
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.