Dany jest ostrosłup prawidłowy czworokątny. Kąt między przeciwległymi ścianami bocznymi tego ostrosłupa wynosi 60 stopni. Oblicz objętość tego ostrosłupa i pole powierzchni bocznej jeżeli krawędź podstawy ma długość √6.

Zadanie 316

Ekspresowy Kurs Maturalny z matematyki

Zdajesz matematykę bo musisz? Przygotuj się do matury nawet w 7 dni! Zapisz się dzisiaj
Premium
Drukuj

Dany jest ostrosłup prawidłowy czworokątny. Kąt między przeciwległymi ścianami bocznymi tego ostrosłupa wynosi 60^{\circ}. Oblicz objętość tego ostrosłupa i pole powierzchni bocznej jeżeli krawędź podstawy ma długość \sqrt{6} .

Rozwiązanie jest dostępne dla zalogowanych uzytkowników posiadających konto premium

2 komentarze

 1. Default avatar
  arek1201 30.09.2011 13:33

  Ponieważ trójkąt EFS jest równoboczny, to każdy jego bok ma taką
  samą długość. Zatem |FS|=pierwiastek z 6

  Cos tu mi nie pasuje, przciez wysokosc w trojkacie rownobocznym liczy sie ze wzoru a nie wysokosc jest taka jak bok ... moze ktos napisac o co chodzi ;> ??

 2. Default avatar
  konto-usuniete 02.10.2011 17:18

  Trójkąt EFS jest równoboczny. Oznacza to, że każdy jego bok ma taką samą długość. Odcinek FS jest bokiem trójkąta równobocznego ( a nie jego wysokością). Ponieważ bok EF ma długość \sqrt{6}, to także bok FS ma taką samą długość.

  Odcinek FS jest natomiast wysokością trójkąta BCS ( który nie jest równoboczny) i w tym trójkącie faktycznie podstawa i wysokość mają taką samą długość.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować aby dodać komentarz
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.