3 tulipany, 3żonkile, 2róże kosztują 25zł a 2 tulipany, 2żonkile, 2róże kosztują 23zł ile kosztują poszczególne kwiaty,...?

Zadanie 3461 (rozwiązane)

Ekspresowy Kurs Maturalny z matematyki

Zdajesz matematykę bo musisz? Przygotuj się do matury nawet w 7 dni! Zapisz się dzisiaj
Zadanie dodane przez meagle , 21.05.2012 15:36
Default avatar
3 tulipany, 3żonkile, 2róże kosztują 25zł
a
2 tulipany, 2żonkile, 2róże kosztują 23zł

ile kosztują poszczególne kwiaty,...?

Nadesłane rozwiązania ( 1 )

Rozwiązanie 1 dodane przez Science4U , 22.05.2012 07:02
Science4u 20110912181541 thumb

Możemy stworzyć układ równań:


<br>\left \{ \begin{array}{l}
<br>3t+3z+2r=25\\
<br>2t+2z+2r=23
<br>\end{array}\right .
<br>

Jak widać jest układ dwóch równań z trzema niewiadomymi, a więc jest układem nieoznaczonym.
Jedyne co można wywnioskować, to:

Odejmijmy od pierwszego równania równanie drugie, wówczas:

t+z=2
\Downarrow
2t+2z=4

Otrzymaną zależność wstawiam do równania drugiego:

4+2r=23
2r=19
r=9,50

Zatem odpowiedź brzmi: róża kosztuje 9,50zł, a jeden tulipan i jeden żonkil kosztują razem 2zł.
Musisz się zalogować aby dodać komentarz

Znasz inny sposób na rozwiązanie tego zadania?

Dodaj swoje rozwiązanie

Dodaj swoje rozwiązanie:

Zabronione jest kopiowanie wszelkich treści!
Musisz się zalogować aby dodać rozwiazanie do zadania.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.