Z pudełka z nićmi zawierającego 6 szpulek nici białych i 3 szpulki nici czarnych wybrano w sposób losowy jedną, a następnie- z pozostałych- drugą. Prawdopodobieństwo zdarzenia, że dwa razy wybrano nici tego samego koloru, jest równe: A) 1/12 B) 5/12 C) ¼ D) 1/2

Zadanie 6176 (rozwiązane)

Ekspresowy Kurs Maturalny z matematyki

Zdajesz matematykę bo musisz? Przygotuj się do matury nawet w 7 dni! Zapisz się dzisiaj
Zadanie dodane przez jarek , 30.03.2013 15:35
Default avatar
Z pudełka z nićmi zawierającego 6 szpulek nici białych i 3 szpulki nici czarnych wybrano w sposób losowy jedną, a następnie- z pozostałych- drugą. Prawdopodobieństwo zdarzenia, że dwa razy wybrano nici tego samego koloru, jest równe:
A) 1/12 B) 5/12 C) ¼ D) 1/2

Nadesłane rozwiązania ( 1 )

Rozwiązanie 1 dodane przez Nabi , 01.04.2013 21:58
Nabi 20130123104840 thumb
Jest 6 białych i 3 czarne. Mamy więc 9 możliwości. Po pierwszym losowaniu możemy wyciągnąć białą lub czarną. Przy wylosowaniu białej, zostaje nam 8, z czego już tylko 5 jest białych.

Więc 6/9 * 5/9 = 30/72

Z czarnymi jest podobnie. Przed pierwszym losowaniem było ich 3. Jeśli jedną z nich wyciągniemy, zostaną dwie, więc

3/9 * 2/9 = 6/72

Dodajemy do siebie wynik z białych i czarnych i otrzymujemy:

30/72 + 6/72 = 36/72 czyli 1/2, dlatego odpowiedź D

Musisz się zalogować aby dodać komentarz

Znasz inny sposób na rozwiązanie tego zadania?

Dodaj swoje rozwiązanie

Dodaj swoje rozwiązanie:

Zabronione jest kopiowanie wszelkich treści!
Musisz się zalogować aby dodać rozwiazanie do zadania.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.