Jak skutecznie uczyć się do matury?

Ekspresowy Kurs Maturalny z matematyki

Zdajesz matematykę bo musisz? Przygotuj się do matury nawet w 7 dni! Zapisz się dzisiaj

Jak skutecznie uczyć się do matury?

Original sukces na maturze

Do matury pozostało już mało czasu i to właśnie teraz większość osób "obudziała się" i zaczęła swoje przygotowania.

Kilka dni temu zadałem pytanie dotyczące tematów kolejnych artykułów. Wśród nich pojawiły się takie jak efektowna nauka, szybkie czytanie czy używki wspomagające naukę.

Ze względu na to, że od dłuższego czasu interesuję się tym tematem i mam duże doświadczenie w korzystaniu z różnych technik, które pomagają w nauce, postanowiłem przybliżyć Ci ten temat. Chcę to jednak zrobić w taki sposób,

abyś natychmiast mógł odczuć korzyści ze stosowania tych technik. 

Dzisiaj przedstawię Ci 2 techniki. Jedna poprawi twój proces zapamiętywania i uczenia się, a druga zwiększy Twoją koncentrację i efektywność nauki.

 

Przygotowując się do matury z j.polskiego, historii, wosu, geografii, biologii czy chemii często mamy do zapamiętania jakieś liczby. Z historii i j.polskiego będą to daty. Z geografii najważniejsze dane statystyczne itp. W każdym przedmiocie znajdą się takie informacje do zapamiętania.

Gdy jest to jedna lub dwie liczby to wydaje się nam to proste, ale co jeżeli mamy zapamiętać kilkanaście różnych liczb (dat, wskaźników itp). Wtedy staje się to dużo bardziej skomplikowane.

Jak nie powinieneś się uczyć?

Możesz zapamiętywać takie informacje jak dotychczas, czyli wkuwać je bezmyślnie na pamięć. Efektem tego jest pamiętanie ich przez kilka godzin lub dni. A co zrobić gdy musisz je zapamiętać na dłuższy okres czasu np. kilka tygodni, miesięcy lub lat? Tutaj możesz stosować powtórki. Regularnie i pracowicie jak mrówka powtarzać te informacje co kilka dni aby ich nie zapomnieć. 

Brzmi znajomo? Chyba też zauważyłeś, że taka metoda zapamiętywania jest:

  • nudna
  • czasochłonna
  • i dodatkowo musimy jeszcze pamiętać o powtórkach.

 

Jak zapamiętywać prościej i szybciej?

Z pomocą przychodzą nam mnemotechniki. Są to sposoby nauki i zapamiętywania informacji w taki sposób, aby pobudzić nasz mózg do kreatywnej pracy.

A teraz przykład, abyś był w stanie szybko zrozumieć o co mi chodzi.

Najprostszym przykładem może być zapamiętanie numeru telefonu np. 615798431 (numer jest wymyślony, proszę nie dzwonić :). 

Aby go szybko zapamiętać skorzystamy z zakładek obrazkowych. Każdej cyfrze od 0 do 9 przypisujemy jakiś obrazek, najlepiej taki, który kojarzy się kształem z wyglądem danej cyfry, ale nie musi tak być. Mogą to być dowolne obrazki jakie sobie wymyślisz. W moim przypadku jest to:

0. Jajko
1. Baran
2. Liście
3. Długopis
4. Butelka po pepsi
5. Nóż
6. Stół
7. Człowiek
8. Podłoga
9. Prąd elektryczny

A teraz układamy historyjkę korzystając z obrazków. Im bardziej jest ona nierealna tym lepiej :), bo na dłużej utkwi nam w pamięci. Moja historyjka wygląda tak:

Na stole(6) stoi baran(1), podchodzę do niego z nożem(5), w tym momencie człowieka(7) razi prąd elektryczny(9), upada na podłogę(8) potykając się o butelkę po pepsi(4), długopis(3) wbija mu się w ucho, a baran(1) głośno beczy.

Czy wyobraziłeś sobie tą sytuację? I o to właśnie chodziło. Zamknij teraz oczy i spróbuj powtórzyć tą historyjkę. Udało Ci się to zrobić w prawie 100% poprawnie już po pierwszym razie. Pamietaj, że to jest moja historyjka. Gdy będziesz układał swoje będzie jeszcze prościej!

A teraz pomyśl w jak prosty sposób możesz zapamiętywać daty, wskaźniki, procenty udziału (w czymś :)) i wszystkie inne liczby.

 

Jak poprawić swoją koncentrację?

A teraz druga technika, tym razem skupimy się na koncentracji podczas nauki. Jak zapewne wiesz, aby nauka była efektywna musisz się koncentrować i unikać rzeczy, które Cię rozpraszają.

Nasz mózg potrafi się skupić na jednej rzeczy (w naszym przypadku mam na myśli przedmiot maturalny) około 45-60 minut. Dokładnie tak! W moim przypadku najlepiej działał okres 45 minut. Co więc zrobić jeżeli chcemy się uczyć więcej?

Co 45-60 minut powinieneś zmieniać przedmiot, którego się uczysz na inny. W ten sposób Twój mózg będzie cały czas pracował na najwyższych obrotach. Pamiętaj także o przerwach po każdej turze (10 minut powinno wystarczyć).

Jak to zrobić w praktyce?

Po pierwsze, nie planuj swojej nauki w taki sposób:

  • w poniedziałek uczę się matematyki,
  • we wtorek angielskiego,
  • w środę biologii,
  • w czwartek znowu matematyki,
  • itp.

Aby, podnieść swoją koncentrację powinieneś codziennie uczyć się przynajmniej dwóch przedmiotów. Dzięki temu możesz robić zmiany i osiągać lepsze efekty.

 

To tylko dwie techniki, dzięki którym możesz podnieść jakość i skuteczność swojej nauki do matury. Obie da się zastosować OD RAZU, więc możesz je wybróbować jeszcze dzisiaj.

 

Na koniec

Różnych technik znam bardzo dużo, jednak nie wszystkie mają zastosowanie w nauce do matury lub egzaminu, dlatego wybrałem 11 najskuteczniejszych metod, które możesz zastosować jeszcze dzisiaj i spisałem je wraz z przykładami w poradniku "Jak uczyć się efektywnie?"

Moim zdaniem nie liczy się ilość czasu poświęcona na naukę, a ilość wiedzy i umiejętności jaką jesteś w tym czasie przyswoić. Wszystkie wybrane przeze mnie techniki skutecznie podnoszą efektywność co w sumie pomoże Ci dużo lepiej przygotować się do matury lub egzaminu.

Poradnik:

Jak uczyć się efektywnie?

 

Techniki dzięki którym podniesiesz swoją skuteczność nauki do matury o przynajmniej 300%!

Sprawdź, co dokładnie znajdziesz w poradniku.

 

 

 


Inne artykuły

4 komentarze

  1. Default avatar
    olunia16 12.03.2012 07:21

    fajny artykuł:):) Przydatny dowiedziałam się trochę nowych rzeczy

  2. Kasiad 20111204135107 thumb
    Kasiad 17.03.2012 15:19

    Super artykuł. Dowiedziałam się wiele fajnych rzeczy

  3. Default avatar
    pawlos73 08.04.2012 13:14

    Ta ciekawy artykuł

  4. Default avatar
    agatajas 15.02.2016 02:38

    Metody nauki biologii wszczególności przed maturą powinny być intensywne i do tego bardzo dużo praktyki i z takiego założenia wychodzą nauczyciele z Preply http://www.vitalogy.pl/zdrowy-styl-zycia,zdrowie,1204,biologia-jako-najwazniejsza-nauka-w-naszym-zdrowym-zyciu.htm

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować aby dodać komentarz
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.