Metoda dzięki, której będziesz czytał 200% szybciej

Ekspresowy Kurs Maturalny z matematyki

Zdajesz matematykę bo musisz? Przygotuj się do matury nawet w 7 dni! Zapisz się dzisiaj

Metoda dzięki, której będziesz czytał 200% szybciej

Original szybkie czytanie

Po bardzo pozytywnym odezwie na wczorajszy artykuł z 2 technikami efektywnej nauki, postanowiłem pokazać Ci najbardziej wartościową technikę jaką do tej pory poznałem i którą cały czas stosuję.

 

Jak dużo czytasz przed maturą?

To pytanie jest retoryczne, bo prawdopodobnie musisz jeszcze bardzo dużo przeczytać przed swoją maturą. Notatki, książki, streszczenia lektur, repetytoria, jak to wszystko zsumować to pewno wyjdzie kilkaset lub nawet kilka tysięcy stron do przeczytania. 

Łatwo stwierdzić, że czytanie jest tym co zajmuje Ci najwięcej czasu w czasie nauki do matury.

 

Tylko jedna technika do zastosowania jeszcze w czasie czytania tego artykułu.

Postanowiłem pokazać Ci jak skrócić czas potrzebny na przeczytanie tego wszystkiego nawet 2 razy. Dokładnie tak, stosując tą technikę zwiększysz prędkość czytania o 200%.

 

Twój największy wróg w czasie czytania!

Najpierw pokażę Ci co jest Twoim największym wrogiem w czasie czytania. Tym wrogiem jest regresja. Nie słyszałeś nigdy tego pojęcia? Już tłumaczę...

Regresja to powrót do wcześniej przeczytanych słów i linijek tekstu. Często robimy to nieświadomie lub stwierdzamy, że nie wiemy o czym czytaliśmy. Znasz to? Z tego powodu czas naszego czytania wydłuża się, a nie pomaga to w lepszym zrozumieniu tego co czytasz.

Pierwszy i drugi powód da się bardzo prosto wyeliminować przy pomocy tylko jednej techniki, wykorzystywanej przez wszystkich w czasie szybkiego czytania. 

 

Używaj wskaźnika

 

Ta technika to właśnie wskaźnik! Dlaczego wskaźnik miałby być dla Ciebie pomocny? Jak wcześniej pisałem, pierwszą przyczyną regresji są nieświadome powroty oka do przeczytanych słów. Dzięki wskaźnikowi skupisz się na czytaniu i na ruchach wskaźnika, bo nasze oko w naturalny sposób podąża za tym co się porusza. Poruszając wskaźnik cały czas do przodu w łatwy sposób pozbędziesz się pierwszego powodu regresji. 

Drugi powód wyeliminujemy pośrednio. Wskaźnik umożliwia lepszą koncentrację na czytanym tekście, dlatego czytając w dotychczasowym tempie, ale przy pomocy wskaźnika zauważysz wzrost efektywności i przestanie Ci się wydawać, że nie wiesz o czym czytasz. Gdy oswoisz się ze wskaźnikiem będziesz mógł prosto przyśpieszyć czytanie przesuwając wskaźnik nieco szybciej do przodu.

 

Jaki wskaźnik jest najlepszy?

Wskaźnik powinien być maksymalnie cienki, tak aby nie zasłaniał czytanego tekstu i dość długi byś był w stanie trzymać rękę w odległości około 10cm od tekstu. Bardzo dobrze nadaje się do tego przeźroczysta obudowa długopisu bez wkładu lub patyczek do szaszłyków. Ten drugi jest w sumie dużo lepszy. Dobrze jest pomalować czubek patyczka np. na czarno, bo dzięki temu będzie on przyciągał uwagę oczu i pozwoli na jeszcze lepsze skupienie się w czasie czytania.

 

Jak używać wskaźnika?

Jest bardzo wiele technik wodzenia wskaźnikiem po tekście. Jeżeli jeszcze nigdy nie czytałeś ze wskaźnikiem to proponuję Ci wykorzystać najprostszą z nich. Trzymaj wskaźnik dominującą reką. Odległość pomiędzy tekstem, a ręką powinna wynosić około 10 cm. Czubek wskaźnika powinien być zaraz pod (1-2 mm) linijką tekstu, którą aktualnie czytasz. Na początek przesuwaj wskaźnik równym tempem od lewej do prawej strony i następnie przejdź do kolejnej linijki. Nie skupiaj się na samym wskaźniku, ale na tym co wskaźnik wskazuje.

 

A teraz czas na praktykę. Poszukaj swojego wskaźnika i zacznij czytać jakiś tekst, którego musisz się nauczyć. Ta technika pomoże Ci w nauce z wielu przedmiotów takich jak j.polski, historia, wos, biologia, chemia, geografia i inne, bo ze swojej natury jest uniwersalna.

 

Daj mi znać jak wychodzi Ci czytanie ze wskaźnikiem. Jeżeli masz z tym jakiś problem to napisz w komentarzu, postaram się pomóc.

 

Jeszcze jedna informacja na koniec.

Przygotowałem poradnik w którym zebrałem najbardziej przydatne dla Ciebie techniki, metody oraz informacje, które możesz wykorzystać w czasie przygotowań i nauki do matury. Dzięki tym technikom będziesz wstanie dużo bardziej efektywnie wykorzystać czas poświęcony na naukę i tym samym lepiej przygotować się do matury.

 

 

Poradnik:

Jak uczyć się efektywnie?

 

Techniki dzięki którym podniesiesz swoją skuteczność nauki do matury o 300%!

 

Sprawdź, co dokładnie znajdziesz w poradniku.

 

 

Inne artykuły

4 komentarze

 1. Kasiad 20111204135107 thumb
  Kasiad 17.03.2012 15:17

  super artykuł. Na prawdę fajny. Bardzo mi się podoba

 2. Beata25525 20120329131249 thumb
  Beata25525 29.03.2012 14:24

  Lubie to:)

 3. Darekfcc 20130828220232 thumb
  DarekFcC 28.08.2013 22:29

  Prosta, a bardzo skuteczna technika!!

 4. Default avatar
  kaarucha 18.01.2015 21:02

  Spróbuję ;)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować aby dodać komentarz
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.