Jakie stypendia Ci przysługują?

Ekspresowy Kurs Maturalny z matematyki

Zdajesz matematykę bo musisz? Przygotuj się do matury nawet w 7 dni! Zapisz się dzisiaj

Jakie stypendia Ci przysługują?

Original monety

Formalnie rzecz ujmując, stypendia są to jednostronne świadczenia pieniężne. W zasadzie istnieją trzy podstawowe stypendia:

 • za wyniki naukowe
 • za wyniki w sporcie
 • specjalne stypendium ministra

Warto zaznaczyć, że zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym od nowego roku akademickiego 2011/2012 stypendium za wyniki w nauce lub sporcie nazywa się: stypendium Rektora dla najlepszych studentów.

 

Za co przyznawane są stypendia?

Stypendia zawsze przyznawane są za osiągnięcia w ostatnim roku akademickim, co oznacza, że możesz się o nie ubiegać dopiero na 2. roku studiów – niestety wyniki maturalne nie mają tu nic do rzeczy. Są jednak stypendia, które możesz otrzymać już na pierwszym roku studiów, ale o tym w dalszej części artykułu.

Przysługują one 10% najlepszych studentów, którzy wyróżnili się w jednej z 4 kategorii:

 • średnia ocen
 • osiągnięcia naukowe
 • osiągnięcia artystyczne
 • wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym.

Średnia ocen jest chyba zrozumiała, jej wysokość zależy od poziomu innych studentów – musisz się jednak liczyć, że będzie oscylowała w okolicach 4.8 – 5.0, co wcale nie jest łatwe do osiągnięcia.

Osiągnięcia naukowe najczęściej to działalność w kole naukowym, wyróżniania i nagrody na rozmaitych konkurach czy publikacja artykułu w czasopiśmie naukowym.

Osiągnięcia artystyczne natomiast to w szczególności działalność w zespole czy chórze, publikacje prac artystycznych czy wygrane na rozmaitych konkursach. Siłą rzeczy podaje tutaj tylko ogólne wiadomości – wszystko zależy bowiem od rektora, który uszczegóławia warunki uzyskania stypendium w specjalnym zarządzeniu.

Z doświadczeń moich młodszych kolegów, którzy jeszcze studiują wynika, że prościej było uzyskać stypendium na starych zasadach. W tym momencie wybicie się tylko na jednej z tych czterech płaszczyzn to za mało i trzeba pokazać swoje osiągnięcia przynajmniej na 2-3 z nich, aby mieć realne szanse na uzyskanie stypendium Rektora.

Kto dostanie stypendium od Ministra?

Stypendium ministra natomiast przyznawane jest za osiągnięcia naukowe lub sportowe. Opiewa na zawrotną kwotę 1.300 zł miesięcznie, jest więc o co walczyć. Jak je zdobyć?

Oczywistym jest, że musisz ukończyć rok akademicki, a dodatkowo wykazać się wysoką średnią ocen:

 • 4,50, jeżeli najwyższą oceną w skali ocen jest 5,00;
 • 4,70, jeżeli najwyższą oceną w skali ocen jest 5,50;
 • 5,00, jeżeli najwyższą oceną w skali ocen jest 6,00.

Owe lekko enigmatyczne osiągnięcia naukowe to (cytując dosłownie Rozporządzenie Ministra, które znajdziesz choćby tu: http://www.bip.nauka.gov.pl/_gAllery/15/45/1545/20060816_rozporzadzenie_stypendium.pdf

 

Za osiągnięcia naukowe i aktywność naukową uważa się w szczególności:

 • pracę w kole naukowym,
 • pracę naukową, udział w pracach naukowo-badawczych,
 • współpracę naukową z innymi ośrodkami akademickimi lub naukowymi, w tym z zagranicznymi,
 • publikacje, dzieła artystyczne,
 • opracowania lub referaty nieobjęte programem nauczania,
 • udział w konferencjach naukowych,
 • udział w konkursach i festiwalach,
 • nagrody, wyróżnienia, dyplomy otrzymane w olimpiadach,
 • studia według indywidualnego planu studiów i programu nauczania,
 • studia równoległe na drugim kierunku studiów,
 • praktyki, staże lub ukończone kursy nieobjęte programem nauczania,
 • certyfikaty potwierdzające znajomość języków obcych co najmniej na poziomie B2 w skali globalnej biegłości językowej według „Common European Framework of Reference for Languages: learning, teaching, assessment - Europejski system opisu kształcenia językowego: uczenie się, nauczanie, ocenianie".

Podobnie wygląda to w przypadku ministralnego stypendium za osiągnięcia w sporcie. Masz na nie szansę, jeśli brałeś udział igrzyskach olimpijskich lub paraolimpijskich, bądź też zająłeś od 1. do 5. miejsca w mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy, uniwersjadach, akademickich mistrzostwach świata, akademickich mistrzostwach Europy. Zajęcie od 1. do 3. miejsca w mistrzostwach Polski także uprawnia do uzyskania stypendium .

 

Stypendium socjalne to nie wstyd!

Inną kategorią tworzą stypendia socjalne. Możesz się o nie ubiegać już na pierwszym roku! Są one niejako formą pomocy dla tych studentów, którzy znajdują się w ciężkiej sytuacji materialnej. Co oznacza termin „ciężka” – w tym roku przyjęto, że oznacza to sytuację, gdy dochód na jednego członka rodziny za rok podatkowy 2010 nie przekraczają kwoty 650 zł. (Sprawdź tą kwotę w dziale socjalnym na swojej uczelni, może się ona różnić pomiędzy uczelniami.)

Gdy jeszcze byłem studentem to czasami odnosiłem wrażenie, że osoby wstydziły się tego, że mają stypendium socjalne. Dla mnie jest to niezrozumiałe. Nie każdy pochodzi z tzw. „bogatej” rodziny, dlatego jeżeli jest forma pomocy z której można skorzystać powinieneś to zrobić.

Dla przykładu opowiem Ci o pewnym paradoksie:

Tomek (imię zostało zmienione, zbieżność przypadkowa!) pochodził z normalnej rodziny. Mama nie pracowała, zajmowała się domem i otrzymywała zasiłek z gminy. Tata z kolej wyjechał do Norwegii pracować przy spawaniu statków. Miesięcznie zarabiał od kilku do kilkunastu tysięcy złotych (sądząc po domu i odzieży w jakiej chodził Tomek), dodatkowo pracował na czarno czyli nie wykazywał żadnych dochodów. Dzięki takiemu zbiegowi zdarzeń Tomek otrzymał stypendium socjalne wysokości 900 zł, bo oficjalne dochody jego rodziców oscylowały w granicach kilkuset złotych miesięcznie.

A teraz powiedz mi, czy to jest sprawiedliwe? Ja uważam, że nie! Dlatego nie powinieneś mieć żadnych oporów przed skorzystaniem z tego stypendium. Udaj się na początku roku akademickiego do działu spraw bytowych i sprawdź czy spełniasz kryteria do otrzymania tego stypendium. Jeżeli czujesz wstyd przed otrzymywaniem tego stypendium (moim zdaniem nieuzasadniony!) to i tak tam idź i złóż podanie. Więcej nie będziesz musiał tam chodzić, a stypendium otrzymasz przelewem na konto, więc nikt nie musi wiedzieć, że je dostajesz.

 

Jakie są jeszcze inne możliwości wsród stypendiów?

Kolejną grupę stypendiów tworzę te, które są ufundowane przez prywatnych darczyńców lub organizacje pozarządowe. Jest ich bardzo wiele, działają bardzo często tylko lokalnie, więc sami musicie się za nimi rozejrzeć. Przyznawane są już na pierwszym roku studiów!

Przykładową fundacją, która udziela stypendiów jest Fundacja Sapere Auso, która w tym roku dała ufundowała 58 stypendiów, na zasadach zbliżonych do tych określonych przez ministerstwo.

 

Dlaczego o tym rodzaju stypendiów nikt nie mówi?

Chodzi mi tutaj o stypendia gminne. Często nikt nie mówi o tym, że gminy fundują takie stypendia. Musisz się tam sam przejść i zapytać czy są jakieś formy wsparcia zdolnej młodzieży. Jeżeli nawet okaże się, że Twoja gmina nie wspiera w żaden sposób osób idących na studia, to zapytaj wójta lub inną kompetentną osobę o inne organizacje w Twojej okolicy. Oni powinni wiedzieć najlepiej jakie fundacje działają w Twoim regionie.

 

Jak inaczej finansować studia?

Są jeszcze stypednia za wyniki w nauce, które możesz otrzymać już na pierwszym roku studiów. Ale o tym kolejnym razem, czyli w niedzielę.

Jeżeli znasz jeszcze jakieś inne stypednia to podziel się nimi w komentarzu. Być może komuś bardzo pomóże taka informacja.

 

Przygotowałem poradnik z myślą o osobach, które jeszcze nie są pewne co chcą studiować, lub chcą się upewnić, że wybrany kierunek studiów to ten właściwy.

Z poradnika

 • Dowiesz, się jakie czynniki uwzględnić wybierając kierunek studiów.
 • Dowiesz się, jak dokonać właściwego wyboru wykonując ćwiczenia, które przygotowałem/wyszukałem specjalnie na potrzeby tego poradnika.
 • Dowiesz się, jakie są aktualne trendy na rynku pracy i które zawody mają przed sobą przysłowiową przyszłość.
 • Dowiesz się, jak dokonać wyboru odpowiedniej uczelni – po przedstawieniu wielu aspektów sam zobaczysz, że nie jest to oczywiste.
 • Dowiesz się, ile zarabia się po danych studiach - dokładne kwoty! (dotarłem do raportu w którym znajduje się kilka tysięcy różnych zawodów wraz ze średnimi zarobkami za rok 2010/2011)
 • Dowiesz się, ile kosztują studia – i dlaczego bezpłatne studia w Polsce to mit.

==> Zobacz co dokładnie zawiera poradnik <==

Inne artykuły

6 komentarzy

 1. Sylwia4306 20111017153041 thumb
  sylwia4306 09.02.2012 13:46

  Czy informacja o maksymalnym dochodzie na jednego członka rodziny równym 730 zł netto jest pewna? Na jednej z uczelni znalazłam informator na bieżący rok, w którym kwota ta wynosi 650 zł.

 2. D mek 20120307223004 thumb
  d_mek 09.02.2012 14:49

  Jeszcze istnieje dodatkowe stypendium... dla osób niepełnosprawnych. Warto się przebadać, bo za zwykłe skrzywienie kręgosłupa można dostawać do 1000zł miesięcznie ;]
  P.S. Sylwia, z tego co siostra mi mówiła to na politechnikę gdańską w tym roku też było 650zł

 3. Sylwia4306 20111017153041 thumb
  sylwia4306 09.02.2012 15:20

  możliwe, ja znalazłam tę informację w informatorze Politechniki Wrocławskiej.

 4. Lukasz 20120124104827 thumb
  lukasz 09.02.2012 21:59

  Sylwia, prawdopodobnie jest tak, że jest to zależne od uczelni, dlatego najlepiej sprawdzić na tej na którą chce się iść. Poprawiłem to miejsce w artykule.

 5. Kasiad 20111204135107 thumb
  Kasiad 10.02.2012 15:16

  Artykuł bardzo ciekawy dobrze ze poruszyłeś ten temat

 6. Merryendless 20120124155633 thumb
  merryendless 10.02.2012 20:06

  Dobrze wiedzieć :)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować aby dodać komentarz
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.