Dziennikarstwo - dlaczego nie?
Co to takiego?
Dziennikarstwo to kierunek typowo humanistyczny. Osoba pracująca w tym zawodzie to oczywiście dziennikarz. Wiele razy czytałam, że aby być dobrym dziennikarzem trzeba posiadać umiejętność pisania świetnych artykułów, mieć duże pokłady cierpliwości i chęci doskonalenia się. Pewnie tak jest, ale dla mnie najważniejsza jest wiara w siebie i swoje możliwości. Jeżeli człowiek wie, że to jego droga w życiu, wszystko inne jest kwestią wyuczenia.
Czym zajmuje się dziennikarz?
Na ogół podejmuje on tematy dotyczące życia codziennego tzn. omawia kwestie wydarzeń kulturalnych, społecznych, politycznych. Tematy podejmowane przez dziennikarzy zależą od ich zainteresowań, mamy przecież dziennikarzy muzycznych, śledczych, reporterów relacjonujących ważne wydarzenia, felietonistów. Ja kocham muzykę, więc mam zamiar realizować się właśnie jako dziennikarka muzyczna.
Czy każdy może zostać dobrym dziennikarzem?
Zdecydowanie nie. Tak jak nie każdy może być dobrym muzykiem, plastykiem, tancerzem czy sportowcem. Ktoś kto nie lubi dużo mówić czy też woli spędzać czas w domu, na pewno nie zostanie młodszą wersją Kuby Wojewódzkiego. Trzeba czuć ten fun. Specjalizację wybiera się już na 2 roku. Decyzję trzeba przemyśleć, późniejsza praca ma sprawiać przyjemność. W myśl zasady „aby zarobić, ale się nie narobić”.
Jak zacząć...
Przygotowanie do studiów należy zacząć już od 1 klasy liceum. Na początek poprzez wybranie profilu klasy, a następnie systematyczną naukę. Każdy przedmiot jest ważny, ale najważniejsze są te punktowane na maturze. Aby dostać się na dziennikarstwo na egzaminie maturalnym należy zdawać WOS, matematykę lub historię. Aby mieć większe szanse na dostanie się można zdawać więcej niż jeden punktowany przedmiot. Bywa też tak, że jeśli na początku ktoś zostanie odrzucony to dostaje się później w tzw. drugim rzucie, ale są to sytuacje tego typu, że ktoś rezygnuje i biorą nas. Czasem się to zdarza, ale lepiej liczyć na miejsce za pierwszym razem. Więc nauka, nauka, nauka ;).
I jak skończyć?
Wiele osób się zastanawia czy studia prywatne są lepsze od państwowych, czy bardziej można zgłębiać tajniki sztuki dziennikarskiej. Na prywatną uczelnie na pewno łatwiej się dostać. Na państwowych lepiej można poznać teorię niż praktykę. Wiele osób szuka sobie praktyk w prasie czy mediach już na pierwszym roku. Jak wygląda rozkład zajęć? Wachlarz przedmiotów jest dość obszerny, ale przez to uważam, że ciekawy. Studjująć dziennikarstwo będziesz uczył się m.in: socjologii, prawa, historii Polski XX wieku, komunikacji, funkcjonowania systemu medialnego, etyki dziennikarskiej, warsztatu, kultury języka, public relations i wiele innych.
Praktyki powinny trwać 6 tygodni. Zasady i formę odbywania praktyk ustala jednostka uczelni prowadząca kształcenie.
Parę słów o wybranych uczelniach..
1. Katolicki Uniwersytet Lubelski - zajęcia odbywają się w gmachu na ul. Droga Męczenników Majdanka, WF na Poczekajce, a lektoraty w Gmachu Głównym na Racławickich. Aby dostać się na ten kierunek należy na maturze zdawać historię, WOS lub matematykę. Jeśli zdający zaliczy więcej niż jeden przedmiot to punktowany jest ten z którego uzyskał lepszy wynik.
2. Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego - najlepsza i największa jednostka dydaktyczna w Polsce. Studia 1 stopnia - licencjackie. Specjalności: dziennikarska, Public relations oraz fotografia prasowa, reklamowa i wydawnicza. Czas trwania - 3 lata tj. 6 semestrów. Studia 2 stopnia magisterskie: Czas trwania 2 lata, tj. 4 semestry.
Podobne kryteria są na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytecie Opolskim, Łódzkim czy Gdańskim.
A co po studiach?
Po ukończeniu studiów, gdy jest się już dumnym magistrem, można pracować w prasie, w radio, w telewizji, można być rzecznikiem prasowym, reporterem, dziennikarzem śledczym, prezenterem. Możliwości jest sporo, ale nie chodzi chyba o to żeby być od wszystkiego, czyli od niczego. Najważniejsze to być najlepszym w jednej. Mimo, iż mówią, że nie ma ludzi niezastąpionych to jednak warto się starać i przełamywać reguły.
Opinie studentów*
Jestem na drugim roku i nawet mi się podoba. Z tym, że jestem w szkole prywatnej. Wybrałam ten kierunek bo wydawał mi się najbardziej interesujący, poza tym pisanie nie sprawia mi większych problemów (pod warunkiem, że temat jest mi znany). Zawsze byłam humanistką więc nie męczę się na tych studiach, ale nie wiem czy w przyszłości będę dziennikarzem. Najchętniej podjęłabym pracę w jakiejś babskiej gazecie. Jako specjalność wybrałam PR, myślę że da mi to większe możliwości. Ze swojej strony - polecam ten kierunek humanistom.
Sunny Tiger
Kiedyś zastanawiałam się między psychologią, a dziennikarstwem i znalazłam kompromis psychologia mediów. Mogę po tym kierunki pracować jako dziennikarka, rzecznik prasowy, specjalista od reklamy, pomagać przy powstawaniu kampanii. Sądzę, że dość duże pole do popisu i możliwość "zaczepienia się".
Insomnia89
* Opinie pochodzą z publicznego forum internetowego.
Autor: Patrycja Chodyra.
Mieszkam w Lublinie. Jestem typową humanistką, przy wyborze studiów kierowałam się predyspozycjami i zainteresowaniami. Od kiedy pamiętam towarzyszyła mi muzyka, kilka lat temu uczęszczałam na zajęcia wokalne i taneczne. Bycie piosenkarką to może nie jest moje powołanie, ale postanowiłam nie rezygnować z muzyki i studiować właśnie ‘dziennikarstwo’ ze specjalnością ‘dziennikarz muzyczny’, a w przyszłości pracować w radio.
Chcesz napisać artykuł? Skontaktuj się z nami, napisz coś o sobie i podaj tematykę artykułu. Po jego napisaniu i akceptacji zostanie opublikowany na ramach serwisu, a informacja o jego powstaniu zostanie przesłana do ponad 7 tys. maturzystów. To najprostszy sposób na spróbowanie swoich sił. Nie czekaj i napisz do nas już teraz.
Napisz swój komentarz do artykułu poniżej. Za wszystkie opinie, uwagi i komentarze z góry dziękujemy.
Redkacja MatmaNa6.pl
COMMENT_CONTENT