A może na psychologię?

Ekspresowy Kurs Maturalny z matematyki

Zdajesz matematykę bo musisz? Przygotuj się do matury nawet w 7 dni! Zapisz się dzisiaj

A może na psychologię?

Original trading psychology small

Nazwa Psychologia wywodzi się z języka greckiego, dotyczy umysłu i wszystkiego co z nim związane, czyli myśli, odruchów itp. Osoba zajmująca się tą sferą to psycholog. Nauka ta bada wpływ zjawisk psychicznych na relacje międzyludzkie. Nauki blisko związane z psychologią to głównie antropologia, socjologia i filozofia. Psychologia zaliczana jest do nauk humanistycznych, społecznych. Ostatnimi czasy zaliczana jest także do nauk behawioralnych (o zachowaniu).

Dla kogo Psychologia?

Jako studia jest to kierunek zwłaszcza dla humanistów, dla osób chcących zgłębiać tajniki ludzkiego umysłu, rozumowania. Najlepiej sprawdzą się osoby cierpliwe, lubiące pomagać innym, potrafiące uważnie słuchać i mądrze doradzać. Psychologia jest bardzo szerokim tematem, poznawanie umysłu ludzkiego i zachowań trwa bardzo długo, tak naprawdę chyba przez całe życie nie da się poznać tej sfery, więc niezbędna jest cierpliwość i dużo ciężkiej pracy.

Kiedy zacząć przygotowania?

Tak jak w przypadku innych kierunków przygotowania do studiów psychologicznych zaczynamy w okresie gimnazjum-liceum. Przedmioty punktowane na maturze to język polski, język obcy nowożytny, biologia lub matematyka lub fizyka lub historia. Dobrze jest zdawać więcej niż jeden dodatkowy przedmiot, gdyż wtedy nasze szanse na dostanie się są większe.

Co nas czeka na studiach?

Na studiach jak to na studiach, dużo nauki ;). Najważniejszymi przedmiotami omawianymi na studiach są m.in. psychologia ogólna, procesy poznawcze, emocje i motywacje, osobowość. Przykładowymi przedmiotami wykładanymi na psychologii społecznej są m.in. psychologia polityczna, procesy grupowe, zarządzanie zasobami ludzkimi, metody badania rynku i opinii społecznej. Przedmioty wykładane na psychologii klinicznej to m.in. zaburzenia wizerunku ciała, stres i sytuacje trudne, diagnoza psychologiczna dzieci i człowieka dorosłego.

Gdzie można studiować?

1. UMCS w Lublinie - Instytut Psychologii mieści się na Placu Litewskim 5. Studia magisterskie trwają 5 lat, przedmioty maturalne punktowane to biologia, matematyka lub historia.

Podobne kryteria są na innych uczelniach m.in. Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim czy Uniwersytecie Opolskim.

Gdzie można znaleźć pracę po studiach?

Po ukończeniu studiów, można ubiegać się o pracę w szkole, w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w policji, w wojsku, w sądzie, w placówkach służby zdrowia, w instytucjach opiekuńczych, mogą zajmować się interwencjami w sytuacjach kryzysowych (tj, przemoc, terroryzm), profilaktyką i leczeniem uzależnień (od alkoholu, narkotyków, jedzenia itp.) czy problemami ludzi niepełnosprawnych lub bezrobotnych. Wachlarz możliwości jest całkiem spory. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w firmach związanych z badaniami rynku, polityce, mediach, agencjach zajmujących się kształtowaniem wizerunku, w działach kadr czy marketingu firm.

A co mówią o studiach sami studenci?

Witam! Ja studiuję psychologię stosowaną na UJ w Krakowie i jestem jak dotąd bardzo ze studiów zadowolona, gdyż nie ograniczają się jedynie do wykładów i teorii. Mam jednak wrażenie, że mało przekazuje się nam wiedzy na temat tego jak jako przyszli psychologowie moglibyśmy się rozwijać i w jakich kierunkach. Takie informacje pochodzą raczej z inicjatywy samych studentów, którzy mają ochotę podzielić się swoją wiedzą. Dlatego warto śledzić różne fora i ogłoszenia w internecie, bo można tam znaleźć wiele różnych warsztatów, czy też zajęć poszerzających same studia i pomagających wybrać ścieżkę psychologicznej kariery. Jednak  na uczelni takich wiadomości się nie sprzedaje i trzeba do nich docierać samemu.

Martyna


Ja jestem na pierwszym roku. Przyznam, że kierunek podoba mi się bardzo i od zawsze mnie kręcił. Ale nie, nie mam zamiaru leczyć dusz i tym podobnych.
Do tej pory formy zajęc, jakie mieliśmy to: wykłady, laboratoria i ćwiczenia. Jednak często dochodzą do tego konferencje, warsztaty. Nasz instytut jest mały, dlatego bardzo łatwo jest coś zorganizować, nawet kontaktować się z wykładowcami.
Mamy też różne koła (min. psychoterapii, społecznej...) i myślę, że to jest główny atut tych studiów. Same studia, jak już ktoś wspomniał, nie nauczą nas praktyki, jedynie teorii.
Więc trzeba się interesować się takimi formami, które poszerzą nasze horyzonty i umiejętności. Nic samo do nas nie przyjdzie.

Kirke

*Opinie pochodzą z publicznego forum internetowego.

 

 

Autor: Patrycja Chodyra.

 Autorka o sobie...

Mieszkam w Lublinie. Jestem typową humanistką, przy wyborze studiów kierowałam się predyspozycjami i zainteresowaniami. Od kiedy pamiętam towarzyszyła mi muzyka, kilka lat temu uczęszczałam na zajęcia wokalne i taneczne. Bycie piosenkarką to może nie jest moje powołanie, ale postanowiłam nie rezygnować z muzyki i studiować właśnie ‘dziennikarstwo’ ze specjalnością ‘dziennikarz muzyczny’, a w przyszłości pracować w radio.

 


 

Chcesz napisać artykuł? Skontaktuj się z nami, napisz coś o sobie i podaj tematykę artykułu. Po jego napisaniu i akceptacji zostanie opublikowany na ramach serwisu, a informacja o jego powstaniu zostanie przesłana do ponad 7 tys. maturzystów. To najprostszy sposób na spróbowanie swoich sił. Nie czekaj i napisz do nas już teraz

 

Napisz swój komentarz do artykułu poniżej. Za wszystkie opinie, uwagi i komentarze z góry dziękujemy.

Redkacja MatmaNa6.pl

Inne artykuły

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować aby dodać komentarz
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.