Archeologia... dlaczego nie?

Ekspresowy Kurs Maturalny z matematyki

Zdajesz matematykę bo musisz? Przygotuj się do matury nawet w 7 dni! Zapisz się dzisiaj

Archeologia... dlaczego nie?

Original piramida

Co to jest archeologia?

Archeologia to nic innego jak wykopaliska oraz niesamowite poznawanie przeszłości. Dla każdego wygląda ona inaczej: dla humanistów, przedstawicieli antropologii kulturowej, klimatologów czy nawet dla zwykłego licealisty którego wcale nie interesuje historia, a tym bardziej wykopaliska wśród pełnego kurzu, suchego i gorącego powietrza na stepach czy pustyniach z dala od jakiejkolwiek cywilizacji. W tym artykule postaram się przedstawić archeologię jako naukę nie tylko ciekawą ale również przyjemną. Być może po jego przeczytaniu wiele osób zrezygnuje z tych studiów, ale na pewno znajdzie się też kilka na tyle wytrzymałych nerwowo, których to zachęci do dalszej nauki. Na wstępie chciałabym również dodać, że nie wybrałam tego kierunku przypadkowo; to mój brat (doktor archeologii) pokazał mi jak bardzo jest to ciekawy kierunek.

Dlaczego właśnie to?

Dzięki mojemu bratu poznałam kilkunastu archeologów, jeszcze zanim tak na dobrą sprawę nimi zostali. Wielu z nich już na drugim lub trzecim roku chciało to rzucić ale na szczęście zostawali, bo mino obietnic nie mogli powstrzymać się od myśli, że może to właśnie któryś z nich odkryje coś całkiem nowego, niesamowitego, coś czego jeszcze nie było. Jednak mimo to spotkałam też na swojej drodze wyjątki, które po uzyskaniu dyplomu, schowały go do szuflady i zapomniały o ciężkiej wieloletniej pracy, zajmując się czymś innym ( kiedyś spotkałam przypadek krytyczny, który po studiach postanowił być fantastycznym układaczem chińskich zupek w supermarkecie).

 

Co powinniśmy zrobić przed studiami archeologicznymi?

Tak więc, gdy chcemy iść na studia archeologiczne powinniśmy się poważnie zastanowić co tak naprawdę chcemy robić i czy na pewno jest to “grzebanie w ziemi i sklejanie rozbitych amfor” jak to błyskotliwie określiła żona mojego brata-archeologa. Musimy też wiedzieć, że przedstawiona przeze mnie w miarę optymistyczna opinia jest tak na prawdę bardzo myląca; jeśli chce się być archeologiem to najważniejsza jest żmudna praca z ogromną ilością materiału. Trzeba też być przedsiębiorczym, łatwo nawiązywać kontakty a co najważniejsze pogodzić się z potrzebą badań i ich ekspresowej realizacji. No i oczywiście przydałoby się zabezpieczenie finansowe, od które często tak dużo zależy. 

Tak więc moja rada: nie ma co myśleć, że uda się nam prześliznąć bez większego wysiłku. Od razu musimy podjąć decyzje czy tak na prawdę to wszystko ma dla na większy sens.

 

A teraz kilka informacji dla tych którzy już podjęli (mam nadzieje, ze dla nich właściwą) decyzje:

Archeolodzy.org – forum archeologii, gdzie dyskutują głównie studenci tego kierunku.
Archeologiczne.fora.pl – forum archeologii zawodowej – dyskusje o archeologii w wielu jej aspektach.
Historycy.org – forum historyczne, gdzie jednak jest też subforum archeologiczne, a sama archeologia zajmuje poczesne miejsce w wielu dyskusjach.
Freha.pl – forum rekreacji historycznych – zawiera wiele informacji o grupach rekonstrukcji historycznej i imprezach historycznych, znajdują się tam także informacje o grupach wykorzystujących źródła archeologiczne przy rekonstrukcji stroju, uzbrojenia etc.

pradzieje.pl – portal archeologiczny z newsami i kilkoma artykułami
Archeowiesci.blox.pl – najświeższe wieści ze świata archeologii.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu w niekrótkim czasie liczba uzdolnionych polskich archeologów powiększy się o następne kilka osób. Wszystkim, którzy zdecydują się dzięki mojej pracy na właśnie ten kierunek studiów chciałabym życzyć, aby nigdy nie poczuli rozczarowania z wybranego kierunku.

 

Autorka: Małgorzata Jarzecka

 Autorka o sobie...

Jestem uczennicą w I kl. LO im. gen. J Dwernickiego w Stoczku Łukowskim na prof. pol-his. W wolnym czasie słucham amerykańskiego rocka i metalu.

 


 

Chcesz napisać artykuł? Skontaktuj się z nami, napisz coś o sobie i podaj tematykę artykułu. Po jego napisaniu i akceptacji zostanie opublikowany na ramach serwisu, a informacja o jego powstaniu zostanie przesłana do ponad 7 tys. maturzystów. To najprostszy sposób na spróbowanie swoich sił. Nie czekaj i napisz do nas już teraz

 

Napisz swój komentarz do artykułu poniżej. Za wszystkie opinie, uwagi i komentarze z góry dziękujemy.

Redkacja MatmaNa6.pl

Inne artykuły

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować aby dodać komentarz
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.