Masz pytania? Zadzwoń: (12) 400 46 75 lub napisz.

Archeologia... dlaczego nie?

Pakiet matura 2020 Kurs i poradniki 50% taniej

Nie przegap okazji! Testuj kurs przez 14 dni bez żadnego ryzyka. Dowiedz się więcej

Archeologia... dlaczego nie?

Original piramida

Co to jest archeologia?

Archeologia to nic innego jak wykopaliska oraz niesamowite poznawanie przeszłości. Dla każdego wygląda ona inaczej: dla humanistów, przedstawicieli antropologii kulturowej, klimatologów czy nawet dla zwykłego licealisty którego wcale nie interesuje historia, a tym bardziej wykopaliska wśród pełnego kurzu, suchego i gorącego powietrza na stepach czy pustyniach z dala od jakiejkolwiek cywilizacji. W tym artykule postaram się przedstawić archeologię jako naukę nie tylko ciekawą ale również przyjemną. Być może po jego przeczytaniu wiele osób zrezygnuje z tych studiów, ale na pewno znajdzie się też kilka na tyle wytrzymałych nerwowo, których to zachęci do dalszej nauki. Na wstępie chciałabym również dodać, że nie wybrałam tego kierunku przypadkowo; to mój brat (doktor archeologii) pokazał mi jak bardzo jest to ciekawy kierunek.

Dlaczego właśnie to?

Dzięki mojemu bratu poznałam kilkunastu archeologów, jeszcze zanim tak na dobrą sprawę nimi zostali. Wielu z nich już na drugim lub trzecim roku chciało to rzucić ale na szczęście zostawali, bo mino obietnic nie mogli powstrzymać się od myśli, że może to właśnie któryś z nich odkryje coś całkiem nowego, niesamowitego, coś czego jeszcze nie było. Jednak mimo to spotkałam też na swojej drodze wyjątki, które po uzyskaniu dyplomu, schowały go do szuflady i zapomniały o ciężkiej wieloletniej pracy, zajmując się czymś innym ( kiedyś spotkałam przypadek krytyczny, który po studiach postanowił być fantastycznym układaczem chińskich zupek w supermarkecie).

 

Co powinniśmy zrobić przed studiami archeologicznymi?

Tak więc, gdy chcemy iść na studia archeologiczne powinniśmy się poważnie zastanowić co tak naprawdę chcemy robić i czy na pewno jest to “grzebanie w ziemi i sklejanie rozbitych amfor” jak to błyskotliwie określiła żona mojego brata-archeologa. Musimy też wiedzieć, że przedstawiona przeze mnie w miarę optymistyczna opinia jest tak na prawdę bardzo myląca; jeśli chce się być archeologiem to najważniejsza jest żmudna praca z ogromną ilością materiału. Trzeba też być przedsiębiorczym, łatwo nawiązywać kontakty a co najważniejsze pogodzić się z potrzebą badań i ich ekspresowej realizacji. No i oczywiście przydałoby się zabezpieczenie finansowe, od które często tak dużo zależy. 

Tak więc moja rada: nie ma co myśleć, że uda się nam prześliznąć bez większego wysiłku. Od razu musimy podjąć decyzje czy tak na prawdę to wszystko ma dla na większy sens.

 

A teraz kilka informacji dla tych którzy już podjęli (mam nadzieje, ze dla nich właściwą) decyzje:

Archeolodzy.org – forum archeologii, gdzie dyskutują głównie studenci tego kierunku.
Archeologiczne.fora.pl – forum archeologii zawodowej – dyskusje o archeologii w wielu jej aspektach.
Historycy.org – forum historyczne, gdzie jednak jest też subforum archeologiczne, a sama archeologia zajmuje poczesne miejsce w wielu dyskusjach.
Freha.pl – forum rekreacji historycznych – zawiera wiele informacji o grupach rekonstrukcji historycznej i imprezach historycznych, znajdują się tam także informacje o grupach wykorzystujących źródła archeologiczne przy rekonstrukcji stroju, uzbrojenia etc.

pradzieje.pl – portal archeologiczny z newsami i kilkoma artykułami
Archeowiesci.blox.pl – najświeższe wieści ze świata archeologii.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu w niekrótkim czasie liczba uzdolnionych polskich archeologów powiększy się o następne kilka osób. Wszystkim, którzy zdecydują się dzięki mojej pracy na właśnie ten kierunek studiów chciałabym życzyć, aby nigdy nie poczuli rozczarowania z wybranego kierunku.

 

Autorka: Małgorzata Jarzecka

 Autorka o sobie...

Jestem uczennicą w I kl. LO im. gen. J Dwernickiego w Stoczku Łukowskim na prof. pol-his. W wolnym czasie słucham amerykańskiego rocka i metalu.

 


 

Chcesz napisać artykuł? Skontaktuj się z nami, napisz coś o sobie i podaj tematykę artykułu. Po jego napisaniu i akceptacji zostanie opublikowany na ramach serwisu, a informacja o jego powstaniu zostanie przesłana do ponad 7 tys. maturzystów. To najprostszy sposób na spróbowanie swoich sił. Nie czekaj i napisz do nas już teraz

 

Napisz swój komentarz do artykułu poniżej. Za wszystkie opinie, uwagi i komentarze z góry dziękujemy.

Redkacja MatmaNa6.pl

Inne artykuły

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować aby dodać komentarz
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.