Co chcę w życiu robić? I dlaczego to takie ważne?
Czemu jest to takie ważne? Odpowiedź przyniesie nam matematyka
Średnio w naszym kraju pracujemy po 8 godzin dziennie, 40 tygodniowo, miesięcznie – 160. A w skali roku dochodzimy do zawrotnej wartości niespełna 2000 godzin! Kawał życia, no nie?
Doliczmy do tego czas niezbędny na dojazd do pracy (1-2 godziny), ewentualne przerwy na obiad (w dużych korporacjach często jest obowiązkowa, niepłatna przerwa na obiad, średnio 30 minut) i czas ten się wydłuża do 10 godzin co daje kolejne 500 godzin rocznie. To jeszcze nie wszystko – musimy kiedyś jeszcze spać, jeść i temu podobne kwestie sprawiają, że tzw. wolnego czasu mamy jedynie około 6 godzin (przy pomyślnych wiatrach). Pewno sobie wcześniej tego nie uświadamiałeś, ale tak to wygląda. Warto więc zadbać o to, aby przez większość naszego życia – praca – przynosiła nam i odpowiednie dochody i satysfakcję, niekoniecznie w tej kolejności.
W takim razie jak dokonać właściwego wyboru kierunku studiów?
Już idę z pomocą w tej kwestii...
Na początek zastanów się, jak i gdzie widzisz siebie za 10 czy 15 lat, jakie zajęcie i jaka pozycja sprawi, że będziesz mógł powiedzieć o sobie, że jesteś – przynajmniej w jakimś stopniu – spełniony i zadowolony.
Tutaj mam dla Ciebie ćwiczenie do wykonania, po prostu przeczytaj i zrób to co jest w poszczególnych krokach, dzięki temu będziesz bliższy podjęcia prawidłowej decyzji lub utwierdzenia się w słuszności wyboru.
KROK 1:
Nadeszła pora na wykazanie się odrobiną kreatywności – wybierz i zapisz najważniejsze (w dalszej kolejności te mniej ważne) zajęcia, które chciałbyś robić za 10 lat. Oczywiście mam tu na myśli pracę. Elementy twojej listy powinny być szczegółowe, a NIE ogólne. Jeżeli będziesz pisał ogólnie: „chcę dużo zarabiać”, „późno wstawać” i „kierować firmą”, to takie zajęcia nie pomogą Ci w tym momencie w wyborze kierunku studiów. To muszą być w miarę możliwości jak najbardziej szczegółowe czynności. Wiem, że może się to okazać trudne, ale taka lista pozwoli Ci pójść dalej i dokonać właściwego wyboru lub jeżeli już jesteś wstępnie zdecydowany – zweryfikować czy kierunek, który wybrałeś to ten właściwy.
Jeżeli masz na liście przynajmniej 5-10 elementów to przejdź dalej. Jeżeli nie, to przestań czytać i dokończ listę.
KROK 2:
Teraz zastanów się jakie kierunki studiów i specjalizacje kształtują właśnie te umiejętności? Oczywiście zrób kolejną listę. Cała trudność zadania sprowadza się do odpowiedniego, świadomego i trafnego doboru umiejętności, ale nie martw się, jeśli nie poszło Ci to do końca dobrze i tak już jesteś o krok dalej niż 90% maturzystów, którzy nie mają bladego pojęcia co chcą robić w życiu.
Dlaczego to ćwiczenie miałoby Ci pomóc?
Nawet jeżeli wykonasz je tylko w połowie dobrze, to właśnie uruchomiłeś w swojej głowie procesy, które będą się co jakiś czas odzywały i prowadziły Twoje myśli w kierunku przyszłości. Im dłużej będziesz się nad tym zastanawiał, tym bardziej klarowny będzie obraz w Twojej głowie dotyczący Twojego życia za 10 lat.
Ja takie ćwiczenie wykonałem dopiero w czasie studiów. Od tamtej pory wiem do czego dążę. Szkoda, że zrobiłem to tak późno – bo przez to straciłem kilka lat na poszukiwania. Dzięki temu ćwiczeniu skrócisz u siebie ten czas.
A wracając do kierunku studiów...
Tak więc mamy już listę potencjalnych kierunków, warto zweryfikować ją z rzeczywistością, w czym niezwykle pomocne będą sylabusy poszczególnych kierunków. Samo słowo syllabus pochodzi z greki i oznacza spis, wykaz. Sylabusy były, są lub będą Twoim chlebem powszednim w okresie przedmaturalnym. Podobnie jak te maturalne – sylabusy są – mówiąc najogólniej – opisem zawierającym wykaz wszystkich przedmiotów, jakie będziesz podczas swojej edukacji realizował i zaliczał.
UWAGA! Pamiętaj, że niekiedy nazwy przedmiotów są mylące, niepełne czy na tyle niejasne, że niczego nie da się z nich wywnioskować. Dlatego też zawsze docieraj także do sylabusów poszczególnych przedmiotów – znajdziesz tam w miarę wyczerpujący opis założonych celów i umiejętności, jakie masz zdobyć po zaliczeniu zajęć, a także wiele innych informacji (np. czas trwania, formę czy warunki zaliczenia zajęć).
Przykładowy sylabus przedmiotu „warsztaty finansowe” znajdziesz tutaj.
A co wybierają inne osoby?
Warto jeszcze zorientować się, co wybierają inne osoby, będące w podobnej do Twojej sytuacji. Najbardziej (przynajmniej w założeniu) rzetelnym źródłem informacji na ten temat są analizy i raporty opracowywane przez ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Istotne są dane dotyczące konkurencji, a więc ilości osób ubiegających się o przyjęcie na jedno wolne miejsce. Po raz kolejny wszystko znajdziecie na stronach Ministerstwa, dla porządku przedstawię tu tylko drobny wycinek raportu:
Kierunek studiów | Ilość osób na jedno miejsce |
---|---|
analityka medyczna | 7,0 |
psychologia | 6,8 |
weterynaria | 6,7 |
Wcale nie mało, na pocieszenie dodam, że za czasów tzw. wyżu demograficznego statystyka ta wyglądała jeszcze gorzej.
Jeśli chodzi o prawidłowy wybór kierunku studiów to jest jeszcze wiele aspektów, które należy uwzględnić, aby dokonać wyboru opartego o realne (w odniesieniu do przyszłości) możliwości jakie oferuje dyplom z danej dziedziny.
Jeśli chodzi o ten artykuł to już wszystko na ten moment. Mam dla Ciebie jednak dobrą wiadomość.
Jeżeli nadal nie dokonałeś wyboru kierunku studiów lub chcesz sprawdzić czy Twój wybór jest właściwy, to w najbliższą niedzielę 29 stycznia będzie premiera naszego drugiego poradnika pt. Jak wybrać studia?
Z poradnika:
-
dowiesz się jakie czynniki uwzględnić wybierając kierunek studiów,
-
dowiesz się, który kierunek studiów jest dla Ciebie – wykonując odpowiednie ćwiczenia, które przygotowałem/wyszukałem specjalnie na potrzeby tego poradnika,
-
dowiesz się, ile zarabia się po danych studiach (dotarłem do raportu w którym jest przedstawione kilka tysięcy różnych zawodów wraz ze średnimi zarobkami za rok 2010/2011)
- dowiesz się, jaka była konkurencja na wybrany kierunek studiów w ubiegłym roku - wyszukałem dla Ciebie specjalnie ten raport, abyś mógł ocenić swoje realne szanse,
-
dowiesz się, jak dokonać wyboru odpowiedniej uczelni – bo przedstawieniu wielu aspektów sam zobaczysz, że nie jest to oczywiste,
-
dowiesz się, ile kosztują studia – i dlaczego bezpłatne studia w Polsce to mit.
- i inne
Dlaczego powstał ten poradnik? Wiele osób pisało do mnie, że nie wie jaki kierunek studiów wybrać lub czy po danym kierunku znajdzie pracę. Dzięki lekturze poradnika, będziesz potrafił dokonać rozsądnego wyboru lub upewnić się czy Twój wybór jest trafny.
Tak jak ostatnio przez najbliższą niedzielę i poniedziałek postanowiłem dać duży rabat na poradnik. Zdradzę Ci, że będzie on jeszcze większy niż ostatnio.
Wystarczy, że w niedzielę wejdziesz na stronę http://matmana6.pl/jak_wybrac_studia
Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie artykułu lub poradnika to zadaj je w komentarzu poniżej.
Fajny sposób na wybór studiów tylko jak człowiek lubi wiele rzeczy i wszystkie przedmioty są dla niego ciekawe. To ma trudny wybór i ta lista chyba nie pomoże.
Ta lista to jeden z kilku elementów całego procesu. Czynników jest wiele i jak wszystkie je uwzględnisz to na samym końcu przy podjęciu decyzji nie zostaje już tak dużo możliwości, bo sama je po drodze z różnych względów odrzucisz.
Cały proces dokładnie opisałem w poradniku Jak wybrać studia?
Jeżeli chcesz się przekonać, że to podjęcie tej decyzji nie musi zależeć od ślepego losu i chciałabyś ją podjąć świadomie to polecam lekturę poradnika.
czy geodezja to dobry kierunek studiów?